عنوان : توصیه های ایمنی در چهارشنبه سوری
کد خبر : ۶۹۵۶۲
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ 
ساعت : ۱۷:۱:۴۵
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار سلامت .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


چهارشنبه سوری یکی از جشن های پایان سال ایرانی است که در شب واپسین چهارشنبه سال (از غروب سه‌شنبه) برگزار می‌شود. چند سالی است که این مراسم معمولاً با حوادثی نظیر آتش سوزی و آسیب دیدگی های جسمی همراه است.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز؛ به منظور برگزاری جشن چهارشنبه سوری بی خطر، نکات مهم جهت پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار در قالب توصیه های ایمنی تهیه و تنظیم شده است:


توصیه های مهم به والدین:

والدین در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمايند. کودکان به هيچ عنوان شخصاَ نبايد از مواد آتش بازي و محترقه استفاده نمايند.

از نگهداری مواد محترقه و تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل، زير زمين، محل كار و سایر مکان ها جلوگیری كنيد.

از حمل مواد محترقه و آتش گير و انفجاري حتي به مقادير بسيار کم، در جيب لباس و کيف جداً خودداري کنيد.

هميشه در مواقع آتش بازي جهت اطفاء حريق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتي الامكان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد.

مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را به طرف افراد ديگر پرت نکنيد.

هيچگاه مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد، زيرا در صورت انفجار ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جاني خواهد شد.

هيچگاه از الکل براي آتش گيري مواد استفاده نکنيد.

از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر ، کوچه و خيابان خودداري نماييد.

از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روي درخت ها، بام و بالکن منازل كه از عوامل عمده بروز آتش سوزي است جداً خودداري كنيد.

صاحبان فروشگاه هاي مواد شيميايي و رنگ فروشي ها از فروش هر گونه مواد آتش زا و مواد شيميايي به کودکان و نوجوانان جداً خودداري نمايند.

از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و غيره بر روي مواد آتش گير جداً خودداري شود.

از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري، حشره کش ها و غيره بر روي آتش خودداري شود.

مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس 110 اطلاع دهيد.

از سوزاندن وسايلي چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش زا نظیر بنزین، الکل و مانند آن جداً خودداری نماييد.

از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پستهای برق یا گاز و پارکینگهای عمومی پرهیز كنيد.

از برپایی آتش های حجیم و غیرقابل مهار خودداری كنيد .

در صورت بروز هرگونه حريق و يا حادثه ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي و 125 ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذكر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد.


توصیه‌های مهم به نوجوانان و جوانان:

برای حفظ سلامت خود و خانواده و جلوگيري از آسيب رساندن به ديگران نكات ايمني و پيشگيري را رعايت فرمایید:

وجود يك كپسول آتش‌نشانی پودري در حوالی محیط‌هایی که در آن آتش روشن کرده اید، ضروري است. ضمن این‌که قبل از ترك محل، حتماً باید از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید و توسط آب، باقيمانده آتش را کاملاً سرد کرده و باقیمانده آتش را جمع آوري نمایيد.

از نگهداری ترقه ها و سایر مواد محترقه در منزل پرهیز و از حمل آن اجتناب کنید. حمل مواد محترقه بر اساس ماده 24 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جرم است.

از آتش‌بازی در مجاورت وسايل نقليه ای كه حامل بنزين و مواد سوختني هستند، اکیداً بپرهیزید.

از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت و بنزين بر روي آتش بپرهیزید و از حمل مواد محترقه و آتش گير و انفجاري، حتي به مقادير بسيار کم، در جيب لباس و کيف خودداري کنيد.

از پرتاب فشفشه، ترقه و مواد آتش زا بر روي شاخه‌های درختان، پشت‌بام و بالكن منازل خودداري کنید و در صورت بروز هرگونه حريق يا حادثه ای، ضمن حفظ خونسردي، در اسرع وقت با 125 تماس بگیرید و نوع حادثه و نشاني دقيق محل حادثه را اطلاع دهید. در صورتیکه حادثه مصدوم هم دارد فورا با 115 تماس بگیرید.

انداختن ظروف تحت‌فشار (کپسول‌ها و اسپري¬هاي حشره‌کش) به درون آتش اکیداً خودداري كنيد؛ چرا که این ظروف به علت دارا بودن خاصيت انفجاري، ممکن است ذرات را به سمت خودتان پرتاب کنند و به چشم هایتان آسیب برسانند.

از آتش زدن لاستيك، هيزم و كارتن خالي در واحدهاي مسكوني يا در معابر، كوچه و خيابان خودداري كنيد؛ چرا كه در چنین شرایطی، با تشدید آلودگي هوا، خودتان و اطرافیانتان را در معرض آسیب های تنفسی قرار می دهید.

در صورتیکه فردی در محوطه آتش یا دود مدتی گیر افتاده است به فکر آسیب استنشاقی باشید. علایم این آسیب ابتدا اندک است ولی به سرعت تشدید شده و ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. علایم این آسیب شامل تنگی نفس، خس خس سینه، سوختگی موهای بینی، سوختگی ریش، سبیل، اطراف دهان، سوزش حلق و گلو، احساس گیر کردن جسم در گلو و وجود دوده در بینی و دهان است. این مصدومین باید فورا تحت درمان قرار گیرند. در این موارد فورا با 115 تماس بگیرید.

هرگز مواد منفجره و محترقه را به‌طرف افراد ديگر پرتاب نکنيد و به هیچ عنوان، این مواد را در ظروف شیشه‌ای يا فلزي قرار ندهيد چون در صورت انفجار، ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاب شده و باعث آسیب‌های شدید خواهند شد. ضمناً هرگز از ماده محترقه و منفجره‌ای که یک‌بار استفاده شده، دوباره استفاده نکنيد.

هرگز آتش را در معابر باریک و در مجاورت پست هاي برق يا ایستگاه‌های تقليل فشار گاز و پارکينگ هاي عمومي بر پا نكنيد و از برپايي آتش‌های حجيم و غيرقابل مهار نیز خودداري كنيد.

ترقه و فشفشه اگرچه ظاهراً بی‌خطرند، ولی اگر به نقاط خاصی از بدن (به‌ویژه صورت) اصابت كنند، باعث آسیب‌دیدگی‌های شدید (و گاهی غیرقابل برگشت) می‌شوند.

اگر دچار سوختگی شدید، از دويدن خودداري كنيد یادتان باشد که پتو وسيله مناسبي براي خاموش كردن فردي  است كه لباسش آتش‌گرفته است.در صورت دسترسی استفاده از آب هم مناسب است. ولي هرگز از كپسول آتش‌نشانی برای خاموش كردن مصدومی که آتش گرفته، استفاده نكنيد.

اگر مصدومی دچار اختلال هوشیاری است در موارد غیرضروری او را حرکت ندهید. در این مواقع مراقب گردن بیمار باشید و تا حد امکان تا رسیدن اورژانس آن را در راستای بدن ثابت نگه دارید.فریبا بریهی
دبیر کمیته مدیریت بحران بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز


تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0