رو عنوان : در بیمارستان امام(ره) اهواز برگزار شد؛
عنوان : سمینار مدیریت بحران با هدف ارتقای سطح آمادگی كاركنان
کد خبر : ۶۸۳۵۱
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ 
ساعت : ۱۲:۵۲:۴۹

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

سمینار آموزشی مدیریت بحران به منظور ارتقای آمادگی پرسنل هنگام وقوع بحران های مختلف و پیشگیری از افزایش خسارات در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، فریبا بریهی سوپروایزر آموزشی پرستاری در این سمینار ضمن ارائه تعاریفی از واژگان مرتبط با بحران همچون بحران، بلا، حادثه غیرمترقبه، حوادث غیرمترقبه خارجی، خطر طبیعی و غیره، اظهارداشت: با توجه به اینکه از مجموع 40 بحران شناخته شده در دنیا، 31 نوع در کشور ایران رخ می دهد، ضرورت دارد که آموزش های همگانی و عمومی در زمینه مدیریت بحران در سطح گسترده ارائه شود.

 

وی ادامه داد: بیمارستان ها و مراکز درمانی از جمله مراکز بسیار مهمی در شرایط بحران به شمار می روند، لذا همه این مراکز میبایست دارای یک سیستم فرماندهی حادثه باشند. سیستم فرماندهی حادثه اورژانس بیمارستان اصطلاحا HEICS : Hospital Emergency Incident Command System و مرکز عملیات اضطراری(ستاد بحران) نیز  EOC : Emergency Operation Center خوانده می شود.

 سوپروایزر آموزشی پرستاری بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز افزود: انواع بحران های معمول و مطرح در دنیا شامل زلزله، آتشفشان، موج های دریایی ناشی از زلزله و طغیان، گردبادهای استوایی(طوفان)، آتش سوزی طبیعی جنگل ها و بیشه ها، شکافتن زمین، خشکسالی، بیماری های شایع و اپیدمی، شورش های اجتماعی و بحران های ناشی از جنگ هستند که هر کدام از این بحران ها آموزش های ویژه خود را می طلبد.

 

بریهی نحوه مقابله با حوادث غیرمترقبه در مراکز درمانی گفت: اولین گام در اجرای برنامه مقابله با حوادث در بیمارستان، تشکیل کمیته بحران و بلایا در بیمارستان جهت تدوین نمودار تشکیلاتی سیستم مدیریت بحران در بیمارستان، پیاده سازی، نظارت و بازنگری برنامه است. ریاست بیمارستان، مدیر بیمارستان، مترون بیمارستان، مسئول حراست، مسئول بهداشت محیط، روابط عمومی، سرپرستار اورژانس، مسئول تجهیزات پزشکی، مسئول بهبود کیفیت و ایمنی بیمار، مسئول بخش اورژانس و مسئول فنی، اعضای کمیته مقابله با حوادث غیرمترقبه در بیمارستان را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به پیامدهای بحران ها اظهارکرد: پیامدهای فیزیكی و تخریب اماکن، مرگ موجودات زنده، مصدومیت انسان ها، معلولیت، از بین رفتن محصولات و ناکارآیی خدمات اساسی از جمله پیامدهای بحران هاست که مدیران برای کاهش خسارت های ناشی از بروز این پیامدها وظیفه برنامه ریزی، جلب مشارکت مردمی، سازماندهی، به کارگیری نیروی انسانی، رهبری و نظارت را برعهده دارند.

 

سوپروایزر آموزشی واحد پرستاری بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز گفت: اقدامات مدیریت بحران در چهار زمینه قابل تعریف و برنامه یریزی است؛ آمادگی (شامل برنامه ریزی، آموزش و برگزاری مانور و پژوهش، پیشگیری و کاهش اثرات (کاهش احتمال وقوع یا اثرات ناشی از بلایا)، مقابله (ارائه خدمات اضطراری بلافاصله پس از وقوع بحران) و بازسازی (شامل اقداماتی در جهت بازگرداندن محیط به حالت عادی و نه لزوماً حالت پیش از بحران) چهار زمینه مذکور است.

 

بریهی عنوان کرد: آمادگی اورژانس بیمارستان نیز در قالب تدارک واحدهای پاسخگویی اورژانس، تدارک سیستم اضطراری تخصصی، تدارک بیمارستان صحرایی تعریف می شود که با هدف آماده به کار نگهداشتن ملزومات طبی و آماده به کار بودن نفرات تخصصی(آماده باش نیرو) انجام می گیرد.

 

در پایان سمینار نیز اقدامات لازم در هر فاز از مدیریت بحران که شامل اقدامات قبل از بحران (فاز 1: طرح پیشگیری)، اقدامات حین بحران (فاز 2: طرح مقابله) و عملیات پس از وقوع بحران (فاز 3: طرح بازیابی) تشریح شد.

تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0