عنوان : برگزاری سمینار "اعتباربخشی اداری" در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز
کد خبر : ۶۷۲۱۹
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ 
ساعت : ۱۲:۲۲:۴۸
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار آموزشی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰سمینار "اعتباربخشی اداری" با هدف تشریح استانداردهای اعتباربخشی و شاخص ها در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، در این سمینار که امروز، پنجشنبه(2 آذرماه) در تالار شهید دکتر رهنمون بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد، مباحث پیرامون نظام اعتباربخشی، محورهای اصلی استانداردهای اعتباربخشی، شاخص ها و اهداف شاخص های اعتباربخشی توسط رخسانا عزیزی کارشناس واحد بهبود کیفیت بیمارستان ارائه شد.

 

در این سمینار که به همت سوپروایزر آموزشی دفتر پرستاری و همکاری واحد بهبود کیفیت مرکز انجام شد، این مباحث مطرح شد که: نظام اعتباربخشی به عنوان یکی از معتبرترین مدل های ارزیابی مبتنی بر کیفیت و ایمنی و هماهنگ با سایر اولویت های وزارت متبوع، ایمنی بیمار و منشور حقوق بیمار و همگام است.

 

اجرای اعتباربخشی با استاندارد های مشخص و توجه به زیر ساخت های پژوهشی به ویژه در زمینه رعایت ایمنی، حقوق بیمار و ارتقای کیفیت خدمات، جهت کسب اطمینان از عملکرد مناسب سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت، از سال 91 برای تمام بیمارستان های کشور الزامی است.

 

همچنین در این سمینار آورده شد: اعتباربخشی در دو گروه اصلی "مدل هایی که با ارزیابی خارج سازمانی مبنی برکیفیت،  تعهد سازمان را به ارتقای کیفیت افزایش می دهند" و "شیوه هایی که به مدیریت کیفیت در سازمان کمک می کند" مورد بررسی قرار می گیرد. در این میان اعتبار بخشی از گروه اول و حاکمیت بالینی از گروه دوم از جایگاه ویژه ای در بخش سلامت برخوردار هستند لذا به مقوله ایمنی و بیمارمحوری در کنار ارتقای کیفیت خدمات توجه ویژه ای داشته و هر دو بر تعهد سازمان به اجرای استانداردهای عالی خدمت تاکید می کنند.

 

در این سمینار عنوان شد: با بهره گیری هم زمان و هماهنگ مدل مذکور (اعتبار بخشی ) سعی می شود تا از یک سو بر توانمندی بیمارستان ها جهت ارائه خدمات ایمن، کیفی، مبتنی بر شواهد علمی روز و شرایط بومی کشور بیفزاید و از سوی دیگر با ارزیابی خارج سازمانی آنان براساس استانداردهای شفاف و همسو، بر تعهد و پاسخگویی بیمارستان ها تاکید کند.

 

همچنین مطرح شد: مدیریت و رهبری، مراقبت و درمان، مدیریت خدمات پرستاری، پیشگیری و بهداشت، خدمات پاراکلینیک، مدیریت اطلاعات، رعایت حقوق گیرنده خدمت و مدیریت دارو و تجهیزات، هشت محور اصلی استانداردهای اعتباربخشی است که تقسیم بندی این محورها به زیرمحورهای مرتبط شامل موارد زیر است:

 

  • محور مراقبت ودرمان (5زیر محور)

1) مراقبت های عمومی بالینی

2) مراقبت های اورژانس

3) مراقبت های حاد

4) مراقبت های بیهوشی وجراحی

5) مراقبت های مادر ونوزاد

 

  • محور مدیریت و رهبری: (9زیر محور)

1) تیم حاکمیتی

2) تیم مدیریت اجرایی

3) بهبود کیفیت

4) مدیریت خطا

5) مدیریت خطر حوادث وبلایا

6) مدیریت تامین وتسهیلات اقامت

7) مدیریت منابع انسانی

8) مدیریت غذایی

9) ایمنی بیمار


  • محور مدیریت خدمات پرستاری : (2زیر محور)

1) مهارت سنجی وبکارگیری کارکنان پرستاری

2) مدیریت مراقبت های پرستاری

 

 

  • محورمدیریت خدمات پاراکلینیک : (4زیر محور )

1) مدیریت آزمایشگاه

2) مدیریت تصویربرداری

3) مدیریت فیزیوتراپی

4) طب انتقال خون

 

  • محور رعایت حقوق گیرنده خدمت : (2زیر محور)

1) اطلاع رسانی وارتباطات

2) تسهیلات وحمایت ها

 

  • محور مدیریت اطلاعات : (2زیر محور)

1) فناوری اطلاعات

2) مدیریت اطلاعات سلامت

 

  • محور پیشگیری و بهداشت : (6زیرمحور)

1) پیشگیری وکنترل عفونت

2) مدیریت استرلیزاسیون

3) مدیریت خدمات رختشویخانه

4) بهداشت حرفه ای وسلامت کارکنان

5) مدیریت بهداشت محیط

6) مدیریت پسماند

 

  • محور مدیریت دارو و تجهیزات: (2زیر محور)

1) مدیریت دارویی

2) مدیریت تجهیزات پزشکی

 

همچنین در این سمینار یادآوری شد: شاخص های بیمارستانی مهم ترین عامل نشاندهنده عملکرد بیمارستان است که باید به طور منظم و در دوره زمانی مشخص مورد بررسی قرار گیرد. بررسی شاخص های بیمارستانی یکی از مهم ترین وظایف مدیران بخش ها و واحدهای بیمارستان  است.

 

مستند كردن كيفيت خدمات، محك زني (benchmarcking )، مقايسه در طول زمان، قضاوت در مورد خدمات، تعيين اولويت ها، حمايتي جهت پاسخگويي، اعتبار بخشي، حمايت از ارتقای كيفي و حمايت از بيماران براي انتخاب درمانگر از جمله اهداف شاخص های بیمارستانی است که مورد توجه گروه های ارزیاب قرار می گیرد.

 

لازم به ذکر است؛ در پایان سمینار اعتباربخشی اداری، آزمون پست تست به صورت آنلاین آغاز شد. پیش از این نیز پرسنل اداری آزمون پره تست سمینار را از طریق سامانه آزمون آنلاین بیمارستان انجام داده بودند.تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0