رو عنوان : در کنفرانس "اختلالات وسواسی جبری" عنوان شد؛
عنوان : بعد از افسردگی، اعتیاد و هراس اجتماعی، وسواس چهارمین بیماری روانی است
کد خبر : ۶۷۱۸۱
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ 
ساعت : ۱۳:۱۸:۹
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار سلامت . اخبار آموزشی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

کنفرانس آموزشی "اختلالات وسواسی جبری" با هدف آشنایی با موارد شایع فکرهای وسواسی در افراد، تشخیص و شیوع آن در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر مهدی سیاح برگرد، متخصص اعصاب و روان در این کنفرانس که امروز، سه شنبه(30 آبان ماه) در تالار همایش های شهید دکتر رهنمون بیمارستان امام(ره) برگزار شد، درباره اختلال وسواس فکری ـ عملی (OCD ) اظهارکرد: اختلال وسواس فکری عملی (OCD )، یک اختلال اضطرابی است. اختلال وسواسی فکری عملی نوعی اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف پذیری، صراحت و کارایی می انجامد.


وی ادامه داد: يك فكر وسواسي در حيطه و دنياي اختلال وسواس فكري ـ عملي به عنوان تصور، فكر و يا التزامي تعريف مي شود كه در درون ذهن فرد قرار دارد و باعث شعله ور شدن اضطراب و ناراحتي مي شود. اين نوع وسواس هاي فكري بارها و بارها، ناخواسته و غير قابل كنترل در ذهن بيمار جولان مي دهند.


سیاح برگرد افزود: افرادي كه مبتلا به وسواس هستند، به طور كلي داراي تركيبات مختلفي از افكار وسواسي هستند كه يك يا چند مورد از آن ها بسيار مهم و برجسته اند؛ این افراد فکر می کنند که «اگر آنها كار خاصي را انجام بدهند و يا كار خاصي را انجام ندهند، واقعه بد و يا مضري براي خود آن ها و يا افراد مورد علاقه شان در شرف وقوع خواهد بود ».


وی گفت: این افراد معمولا معتقدند كه مي توانند از وقوع رويدادهايي كه منجر به خود آزاري و يا آسيب و ضرر مي شوند، جلوگيري كنند و همين امر باعث مي شود كه آن ها در اين زمينه سخت كار كنند. احساسي كه اين چنين مسئوليتي را به همراه داشته باشد، باعث مي شود فردِ مبتلا كوشش هايي در جهت اجتناب از وقوع رويدادها انجام بدهد، كه خود همين امر  وسواس را نیز تشدید می کند.


این متخصص اعصاب و روان درباره موارد وسواس هاي فكري شايع خاطرنشان کرد: ترس آلودگي از كثافت، جرم ها، ويروس ها، ترشحات جسماني يا مواد زايد، موادشيميايي، مواد چسبنده و يا مواد خطرناك، شك و ترديد در مورد وقوع رويدادهاي خطرناك (از قبيل عدم اطمينان از قفل بودن درب ها و عدم اطمينان به قفل درب ها)، نگراني افراطي در مورد عدم صحت، نظم، آراستگي و هماهنگي، داشتن وسواس نسبت به بدن و يا علائم و نشانه هاي جسماني، داشتن افكار كفر آميز، توهين به مقدسات در مورد اديان، داشتن تصورات و افكار جنسي (از قبيل لواط يا بچه بازي و يا همجنس گرا بودن)، داشتن افكار مربوط به جمع كردن و حتي اصرار در جمع كردن چيزهاي بي مصرف، داشتن تصورات و افكار خشونت آميز و يا پرخاشگري (از قبيل چاقو زدن به بدن خود) و داشتن افكار مزاحم و يا افكار مربوط به موسيقي در ذهن از جمله موارد وسواس های فکری شایع به شمار می روند.


سیاح برگرد اظهارداشت: وسواس هاي عملي در اختلال وسواس فكري ـ عملي، اعمالي هستند كه شخص بارها و بارها در پاسخ به يك وسواس فكري انجام مي دهد. هدف وسواس هاي عملي، كاهش احتمال آسيب زدن و آزار رساندن است تا فرد بدين وسيله احساس آرامش كرده و همه چيز را خوب پندارد.


وی افزود: كنترل كردن (كنترل كردن مداوم فلكه گاز و شيرهاي آب)، تكرار كردن اعمال، انجام اعمال تشريفاتي ذهني (از قبيل تكرار كردن كلمات و يا عبارات خاصي با روش و آهنگي بخصوص)، انجام دادن اعمال با نظم و ترتيب خاص، احتكار و جمع آوري كردن و شمردن های مکرر از جمله موارد وسواس هاي عملي شايع در اختلال وسواس فكري ـ عملی است. 


متخصص اعصاب و روان درباره میزان شیوع وسواس در افراد گفت: وسواس بيش از آنچه كه تصور مي شود، شايع است؛ بعد از افسردگي، اعتیاد و هراس اجتماعي، وسواس چهارمين بيماري رواني است.


سیاح برگرد عنوان کرد: از هر 200 نفر كودك و نوجوان در دنيا يك نفر مبتلا به وسواس است. ميزان شيوع وسواس در مردان و زنان عليرغم اينكه علايم ونشانه هاي آنها متفاوت مي باشد، يكسان است. به عنوان مثال زنان بيشتر از مردان به وسواس شستن مبتلا هستند، در حالی که مردان بيشتر به وسواس مربوط به شماره ها، وسواس جنسي و يا وسواس عملی مربوط به كند بودن و آهسته بودن مبتلا هستند.


وی اظهارکرد: زنان به خصوص در دوران حاملگي و يا دوران بعد از زايمان، در معرض خطر ابتلا به وسواس قرار دارند چون ميزان مسئوليت آن ها افزايش مي يابد. در كودكان پسر ميزان وسواس دو برابر دختران است. افراد مختلف در سنين مختلفي مبتلا به اختلال وسواس فكري ـ عملي مي شوند. گروهي هستند كه اختلال وسواس فكري ـ عملي را از همان سنين اوليه يعني شش سالگي آغاز مي كنند و گروه ديگري از افراد نیز از دوره نوجواني به این اختلال مبتلا می شوند.


سیاح برگرد گفت: به طور متوسط سن ابتلا به وسواس، اوایل دهه دوم زندگی یعنی 20 سالگي است. البته در مردان تا حدودي زودتر، يعني در اواخر دوره 10 سالگي و در زنان تا حدودي ديرتر این اتفاق رخ می دهد.


این متخصص اعصاب و روان درباره تشیخص اختلالات وسواس می گوید: اهميت فوق العاده به افكار یکی از نشانه های تشخیص این اختلال است؛ حالت احساس مسئوليت زياد و شديد منجر به وجود آمدن افكار خودكار و باورهايي مي شود كه بر اساس آن فرد مي پندارد كه افكارش بي اندازه مهم هستند. يكي ديگر از جنبه هاي معني دادن به وسواس خود اين است كه ميزان تهديدي كه از طرف وسواس خود احساس مي كنيد را بيش از اندازه بزرگ جلوه می دهيد و در نتيجه توان و قدرت سازگاري خود را كمتر فرض كرده و در جستجوي كمك نخواهید بود. به زبان ساده تر اگر شما ترس از ابتلا به بيماري ايدز (HIV ) را داشته باشيد، هر كجا لكه قرمز رنگي را ببينيد با تصور اينكه آن لكه خون آلوده به (HIV ) است، اين امر در شما پديدار مي شود كه شما هيچ وقت قادر نيستيد خود را از اين جريان محافظت كنيد.


سیاح برگرد ناتواني در تحمل عدم قطعيت را یکی دیگر از نشانه های وسواس فکری دانست و گفت: بسياری از افراد مبتلا به وسواس معتقدند كه نياز دارند با قطعيت كامل بدانند چيز بدي اتفاق نخواهد افتاد. بعضي ديگر هم معتقدند كه قادر به سازگاري با تغييرات غير قابل پيش بيني نيستند. افرادي كه مبتلا به اختلال وسواس فكري ـ عملي هستند معمولا كوشش زيادي به خرج  می دهند و اعمال خاصي را با روش معيني اجرا می كنند تا بتوانند به قطعيت كامل برسند. ولي واقعيت اين است كه كوشش زياد براي حصول اطمينان، باعث افزايش شك و ترديد بوده و در نتيجه فرد بيش از پيش دچار عدم قطعيت خواهد شد.


وی عنوان کرد: كمال گرايی، احتكار و جمع آوري وسايل، توجه زیاد نشان دادن و بزرگ کردن موقعیت و تفسير اطلاعات مبهم نیز از دیگر نشانه های تشخیص اختلالات فکری ـ عملی وسواس در افراد به شمار می رود.

 

گفتنی است؛ کنفرانس آموزشی "اختلالات وسواسی جبری" به همت معاونت آموزشی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز و با حضور دکتر علی دلیرروی فرد معاون آموزشی بیمارستان برگزار شد.تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0