عنوان : ویزیت رایگان بیماران سلیاك در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز
کد خبر : ۶۶۹۰۹
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ 
ساعت : ۱۲:۳۶:۵۹
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار سلامت .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

بیماران سلیاک در مرکز تحقیقات گوارش واقع در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز توسط فوق تخصص گوارش به صورت رایگان ویزیت می شوند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر پژمان علوی نژاد، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی این بیمارستان با اعلام این خبر اظهارداشت: با توجه به اینکه شناسایی بیماران سلیاک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است لذا مرکز تحقیقات گوارش مستقر در بیمارستان امام(ره) اهواز به منظور ارائه خدمات لازم به این بیماران، ویزیت رایگان را در دستور کار خود قرار داد.

 

وی ادامه داد: معمولا بیشترین مراجعه بیماران گوارشی به همکاران عمومی و متخصص داخلی صورت است، این در حالی است که بیش از 90 درصد بیماران سلیاک توسط فوق تخصص های گوارش تشخیص داده می شوند و در مطالعه ای که در استان خوزستان انجام شد، مشخص شد اکثر بیماران به مدت بیش از 5 سال است که به علائم این بیماری دچار هستند ولی مشکل این افراد تشخیص داده نشده بود.

 

علوی نژاد که خود اقدام به ویزیت رایگان بیماران سلیاک نمود، اظهارداشت: این مرکز روزهای یک شنبه و سه شنبه هر هفته در نوبت صبح آماده ویزیت بیماران است؛ بیماران می توانند برای آغاز روند معاینه و درمان و اطلاع از نحوه دریافت خدمات در این زمینه، در روزهای ذکر شده، به مرکز تحقیقات گوارش واقع در طبقه چهارم بیمارستان امام(ره) مراجعه کنند.

 

وی درباره علائم بیماری سلیاک گفت: بیمار مبتلا به سلیاک به پروتئینی در آرد گندم و جو و غلات وابسته به این نوع مواد، حساسیت دارد. شخص پس از مصرف این غلات دچار نفخ می شود. بروز اسهال های متناوب یا یبوست، درد شکم و التهاب روده نیز از عوارض و علائم دیگر بیماری سلیاک باشد. التهابی که به واسطه این بیماری در روده ایجاد می شود ممکن است موجب بروز زخم هایی در جدار روده ها و در دراز مدت منجر به ایجاد بدخیمی های گوارشی شود.

 

فوق تخصص گوارش مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز ادامه داد: در صورت عدم توجه به این علائم و درمان بیماری، عوارض بسیار خطرناکی در دراز مدت بروز می کنند. به طوری که بیمار به دنبال ابتلا به بیماری سلیاک، دچار کم خونی فقر آهن می شود.

 

علوی نژاد اظهارداشت: پوکی استخوان، بروز اختلالات تیروئید مقاوم به درمان و حتی نازایی نیز می تواند نتیجه بی توجهی به این علائم و درمان نشدن سلیاک باشد. همچنین فرد ممکن است به عوارضی چون ریزش مو، اختلالات پوستی، کندذهنی، افسردگی، سلب قدرت تفکر و تشنج های متعدد نیز گرفتار شود.


تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0