رو عنوان : /سمینار اهمیت تغذیه با شیر مادر/
عنوان : اجرای برنامه های منجسم ترویج تغذیه با شیر مادر در بیمارستان امام(ره) اهواز
کد خبر : ۶۴۷۷۰
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۵/۳۰ 
ساعت : ۸:۵۷:۴
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار آموزشی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

سمینار اهمیت تغذیه با شیر مادر با هدف آموزش مادران برای شیردهی مناسب نوزاد توسط کارشناسان مربوطه، در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، در این سمینار که در سالن همایش شهید دکتر رهنمون برگزار شد، بیتا یونسی زاده کارشناس مامایی بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز گفت: آگاهی از اقدامات ده گانه برای تغذیه موفقیت آمیز با شیر مادر، شناخت تاثیر این اقدامات در شروع موفق و تداوم شیر دهی و ترغیب مادران به همکاری با کارکنان بهداشتی درمانی برای اجرای اقدامات از مهم ترین اهداف برگزاری این سمینار آموزشی است.

 

وی با تاکید بر اینکه شیر مادر بهترین غذای نوزاد و کودک محسوب می شود، بیان کرد: اولین تغذیه با شیر مادر بدان جهت اهمیت دارد که شیر مادر سرشار از فواید و مزایا برای ادامه رشد نوزاد و محافظت از نوزاد در سن رشد و حتی در بزرگسالی است. بنابراین برای داشتن تغذیه موفق با شیر مادر لازم است اقدامات دهگانه تغذیه شیرخوار و کودک خردسال و همچنین تغذیه نوزاد نارس و کم وزن به مادر آموزش داده شود.

 

یونسی زاده افزود: نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده اند در مقایسه با نوزادانی که با شیرخشک تغذیه کرده اند، در سنین بالاتر کمتر دچار بیماری های قلبی و دیابت می شوند.

 

کارشناس مامایی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز همچنین در این سمینار اظهارکرد: بیمارستان هایی که برنامه های منسجم و عملیاتی به جهت حفظ ترویج و حمایت از شیر مادر را تدوین و اجرا می کنند، بیمارستان دوستدار کودک تلقی می شوند که بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز نیز تحت عنوان بیمارستان دوستدار کودک نام گرفت.

 

وی درباره اقداماتی که باید در جهت حفظ ترویج و حمایت از شیر مادر انجام شود، گفت: پوستر 10 اقدام که به شیردهی موفق کمک می کنند باید در معرض دید نصب شود. کارکنان نیز باید آموزش های لازم را برای حمایت از مادر و نوزاد و اجرای 10 اقدام و شروع موفق تغذیه با شیر مادر فراگرفته باشند و همچنین باید وضعیت صحیح بغل کردن نوزاد و به پستان گذاشتن نوزاد را به مادران آموزش دهند. کارکنان آموزش دیده در این زمینه کمک می کنند تا از بدو تولد، تماس پوست با پوست مادر و نوزاد برقرار و اولین تغذیه با شیر مادر به موقع انجام شود.

 

یونسی زاده اظهارکرد: همچنین در این آموزش ها روش تغذیه کودک با شیر مادر و دوشیدن شیر و نگهداری آن به مادران ارائه داده می شود. لازم است مادران توجه داشته باشند که از دادن هر نوع آشامیدنی از جمله شیر مصنوعی به نوزادان مطلقا جلوگیری کنند. از نکات بسیار مهمی در بیمارستان به آن توجه شده این است که به مادر و نوزاد اجازه می دهند، شبانه روز در کنار هم باشند.

کارشناس مامایی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: از دیگر اقدامات آموزشی در جهت ترویج تغذیه با شیر مادر این است که کارکنان آموزش دیده در این زمینه، مادران را برای تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر و بر حسب تقاضای بیشتر، تشویق و کمک می کنند. مادران توجه داشته باشند که در طول دوران شیردهی نوزاد، دادن پستانک به شیرخواران و تغذیه آنان با بطری ممنوع است.

 

یونسی زاده گفت: در ادامه برنامه های ترویج تغذیه با شیر مادر که در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز نیز اجرا می شود، مادران به هنگام ترخیص به گروه های حمایت از مادران شیرده معرفی می شوند و تجربه ثابت کرده که آموزش های پرسنل اموزش دیده در این زمینه، می تواند 4 ماه به شیردهی کمک کند.

 

وی در ادامه تغذیه نوزادان کم وزن و نارس با شیر مادر را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: شناخت ویژگی های نوزادان کم وزن و نارس و نیازهای آن ها، شناخت ویژگی های شیر مادر نوزاد نارس و تفاوت های آن با شیر مادر نوزاد ترم، آگاهی از فواید تغذیه نوزاد کم وزن با شیر مادرخودش، آشنایی با نحوه شروع تغذیه برای نوزاد کم وزن و نارس و آشنایی با مکمل های مورد نیاز جهت تسریع در رشد نوزاد نارس و کم وزن از جمله نکات مهم و اساسی است که مادران باید فرابگیرند و این آموزش ها توسط کارکنان آموزش دیده در این زمینه به این مادران ارائه می شود.

لازم به ذکر است؛ سمینار آموزشی اهمیت تغذیه با شیر مادر برای همه گروه های درمانی به همت سوپروایزر آموزشی دفتر مدیریت پرستاری مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.


تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0