عنوان : برگزاری سمینار آموزشی كنترل عفونت در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز
کد خبر : ۶۳۵۷۰
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۵/۱۱ 
ساعت : ۱۵:۲۱:۴۷
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار آموزشی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

سمینار آموزشی کنترل عفونت با عنوان "عفونت های بیمارستانی و مقاومت میکروبی" در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، در این سمینار که ویژه کلیه نیروهای درمانی در سالن همایش شهید دکتر رهنمون برگزار شد، دکتر گنجی درباره مقاومت میکروبی اظهارکرد: مبحث مقاومت میکروبی از مباحث پر اهمیت است که بسیار مورد توجه سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است به طوری که در سال 2014 از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک چالش بزرگ مطرح شد.

 

وی ادامه داد: اهمیت مباحث مربوط به چگونگی ایجاد مقاومت میکروبی و مراقبت های لازم در این زمینه آن چنان بالاست که مقوله مقاومت میکروبی را معادل خطر تروریسم می دانند؛ همانطور که می دانید سال هاست که دسته جدیدی از آنتی بیوتیک ها تولید نشده است.

 

گنجی گفت: میکروب ها به دو صورت ذاتی و اکتسابی به آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان می دهند و این امر ناشی از تاثیر چند فاکتور است که می توان به استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک در محیط زیست اشاره کرد. مصرف مستقیم آنتی بیوتیک یکی از راه هاست، علاوه براین در کشاورزی، پرورش طیور و پرورش ماهی نیز آنتی بیوتیک در حال استفاده است که این امر می تواند منجر به ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک و سپس انتقال آن به انسان شود.

 

وی افزود: استفاده نا به جا از آنتی بیوتیک نیز از دیگر عوامل موثر در بروز مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک به شمار می رود. در بحث سلامت انسان مراقبت در این زمینه به عهده یک قشر خاص در جامعه نیست بلکه پرستار، پزشک و داروساز نیز در آن نقش مهمی دارند. به طور نمونه در مراکز درمانی پرستار باید دوره مصرف آنتی بیوتیک مندرج در پرونده بیمار را به پزشک گوشزد کند و لزوم ادامه یا پایان مصرف آنتی بیوتیک را مشخص کند.

 

همچنین در این سمینار مژده شیروی کارشناس کنترل عفونت بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز نیز درباره عفونت های بیمارستانی اظهارکرد: بیمار در ابتدای ورود به بیمارستان علائم عفونت ندارد و معمولا عفونت بعد از فاصله زمانی 48 تا 72 ساعت پس از بستری، بروز می کند. عفونت های بیمارستانی در ICU ها بیشتر اتفاق می افتد.

 

وی ادامه داد: عفونت های بیمارستانی یک مسئله مهم است که ایمنی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد و پیامدهایی چون افزایش اقامت بیمار در مرکز درمانی و بالا رفتن میزان هزینه های درمان را به دنبال دارد.

 

شیروی گفت: میزان شیوع عفونت های بیمارستانی در کشورهای توسعه یافته 6 تا 11 درصد، در کشورهای در حال توسعه 27 درصد و در ایران بین 10 تا 15 درصد است و براساس یک برآورد سالانه، از تعداد 7 میلیون نفر بیمار بستری شده حداقل حدود 700 هزار نفر به عفونت های بیمارستانی دچار می شوند.

 

وی درباره عوامل موثر در بروز عفونت های بیمارستانی گفت: عدم رعایت احتیاط و استانداردهای لازم منجر به بروز عفونت های بیمارستانی می شود که استفاده نادرست از گان، دستکش، ماسک و وسایل حفاظت فردی، عدم رعایت بهداشت دست در بخش های بستری، فضا و فاصله کم تخت های بیماران، خرابی دستگاه تهویه، اجرای عملیات ساختمانی و ساخت و ساز در مجاورت بخش های بستری، مشکلات تامین آب سالم، دفع فاضلاب، مشکل دفع زباله های عفونی بیمارستان، عدم رعایت تزریقات ایمن، شلوغی بخش ها و ورود بیش از حد ملاقات کنندگان، ضعف آزمایشگاه در تشخیص عوامل عفونی، بروز مقاومت میکروبی و سایر موارد از عوامل موثر ایجاد عفونت های بیمارستانی است.

 

وی عفونت های ریوی، ادراری، خونی و عفونت ناشی از زخم جراحی را چهار عفونت مهم بیمارستانی عنوان و راهکارهای پیشگیری از بروز هر دسته از این عفونت ها را مطرح کرد.

 

در پایان این سمینار نیز، مراحل کامل شست و شوی صحیح دست ها برای کلیه شرکت کنندگان تشریح شد.

 

سمینار آموزشی "عفونت های بیمارستانی و مقاومت میکروبی" به همت سوپروایزر آموزشی دفتر پرستاری مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.
تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0