چهارشنبه, 5 مهر 1396
رو عنوان : فوق تخصص ریه:
عنوان : آلرژی در كودكان بیشتر از بزرگسالان شیوع دارد
کد خبر : ۶۲۸۵۱
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ 
ساعت : ۱۲:۱۵:۲
عنوان گروه خبري : اخبار مرکز . اخبار سلامت .


فوق تخصص ریه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با اشاره به شیوع بالای آلرژی در جوامع ثروت مند، گفت: متوسط جهانی شیوع آسم در کودکان 15 درصد و در بزرگسالان حدود 10 درصد است.


 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر حشمت الله توکل در ابن باره اظهارکرد: در دنیا درصد بالایی از مردم بیماری های حساسیتی مواجه هستند که بیشتر بیماری های آلرژیک فصلی بوده و در فصل های بهار و پاییز به دلیل گرده افشانی گیاهان بیشتر اتفاق می افتد.

 

وی ادامه داد: البته آلرژی بعضی از افراد ممکن است فصلی نباشد و در تمام سال به آن دچار باشند و شدت آن هم متفاوت است.

 

فوق تخصص ریه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: آلرژی ها ممکن است هرجای بدن را درگیر کنند؛ برخی  آلرژی ها پوستی هستند و به صورت خارش و کهیر بدن بروز می کنند. یک سری دیگر هم دستگاه تنفس را گرفتار می کنند. حساسیت های تنفسی به دو دسته تقسیم می شوند؛ برخی از این حساسیت ها راه های هوایی فوقانی مانند بینی، حلق و چشم را درگیر می کنند که التهاب بینی گفته می شوند. علائم این نوع حساسیت ها به صورت آبریزش بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی، چشم و حلق بروز می کند.

 

توکل افزود: دسته دوم این حساسیت ها ریه را درگیر می کند؛ آلرژی در ریه عمدتا خود را به صورت آسم نشان می دهد و تظاهرات آن به شکل تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه است.

 

وی اظهارکرد: میزان بروز و شیوع آلرژی ها در حیطه تاریخ و جغرافیا متفاوت بوده است؛ به طور مثال شیوع آلرژی در سه دهه اخیر در دنیا افزایش یافته است. بیماری های آلرژیک و حساسیتی به گونه ای هستند که هرچه جوامع مرفه و ثروتمندتر باشند و شیوه زندگی غربی تر باشد، آلرژی شایع تر است. در این زمینه بررسی های متفاوتی صورت گرفته و سوال اینجاست که چرا آلرژی در جوامع از نظر اقتصادی و اجتماعی پایین تر هستند، کمتر شیوع دارد؟

 

فوق تخصص ریه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: تئوری های متخلفی در پاسخ به این سوال مطرح شد؛ یکی از این تئوری ها فرضیه ی بهداشت است. در تئوری بهداشت آمده است که برخی میکروب ها و باکتری ها برای بدن مفید است و سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کنند، این درست است که در کشورهای فقیرتر ابتلا به عفونت های باکتریایی و انگلی بالاست، دسترسی به آنتی بیوتیک و واکسن کمتر است و از این لحاظ مشکلات خاص خود را دارد اما سیستم ایمنی بدن آن ها به دلیل از بین نرفتن باکتری های مفید، خطر ابتلا به آلرژی را کاهش می دهد. از دیگر موارد مطرح شده در زمینه عوامل ابتلا به آلرژی، نوع تغذیه است؛ نقش مصرف غذاهای آماده مانند فست فودها در بروز آلرژی نیز در این مسئله مورد بررسی قرار گرفت.

 

توکل عنوان کرد: آلرژی در کودکان بیشتر شیوع دارد و بیشترین نوع آلرژی در کودکان، آسم است. پسرها در مقایسه با دخترها بیشتر بهبودی پیدا می کنند. اما بعضی از کودکان زمانی که به سن بلوغ می رسند احتمال تشدید آسم در آن ها وجود دارد.

 

 


تمامی حقوق این پرتال خبری و اطلاع رسانی متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی امام خمینی ره، جندی شاپور اهواز می باشد

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8